ترمووود چیست

What is thermowood

ترمووود چیست؟

ترمووود از ترکیب دو واژه ی wood و thermo تشکیل شده است که در نهایت به THERMOWOOD یا ترمووود ختم می شود. چوب یکی از پر کاربرد ترین منابع طبیعی جهان است و کل دنیا از خود چوب و فرآورده های آن برای مصارف مختلف استفاده می کنند.
انواع ترموود

شاید برایتان جالب باشد که با حرارت دادن و نیم سوز کردن چوب می توان استحکام و مقاومت چوب را در برابر انواع وضعیت های آب و هوایی و سایر عوامل جوی(رطوبت، حرارت زیاد و…) به مقدار قابل توجهی بالا برد. برای اولین بار کشور فنلاند با انجام آزمایش های مختلف طی سالیان متوالی توانست طول عمر و استحکام چوب را افزایش دهد. این فرآیند طی ۳ مرحله انجام می شود.

مراحل ساخت ترمووود

مرحله اول ساخت

نخست چوب ها را قطعه قطعه کرده و سپس آن ها را در کوره های مخصوص ابتدا تا ۱۰۰ درجه و پس از آن تا ۱۳۰ درجه آن ها را حرارت می دهند و این امر سبب خشکی و کم شدن رطوبت چوب ها می شود.

مرحله دوم ساخت

چوب ها را تحت گرمای ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه حرارت می دهیم، دلیل این کار خروج صمغ و رطوبت چوب و رسیدن آنها به حداقل ممکن است. چوبها را ساعتها در همین وضعیت نگه می دارند تا تمام بخش های چوب تا مرکز آن رنگ قهوه ای روشن به خود بگیرند.

انواع ترموود

مرحله آخر ساخت 

چوب را در شرایطی قرار میدهند تا کم کم خنک شده و به دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد. پس از آن با آبپاشی دمای چوبها را پایین می آورند تا زمانی که به دمای محیط برسد. طی این عمل چوب دوباره رطوبت جذب کرده و رطوبت آن در نهایت به ۴ تا ۶ درصد می رسد. این کار باعث می شود معایب چوب بر طرف شود. به علت حرارت بالایی که به چوب داده می شود، زنجیره های سلولزی آن از بین رفته، اسید ها از بین رفته و سبب نابودی هر گونه حشره و موجودات ریز در چوب می شود. از نتایج این فرآیند می توان به دوام و مقاومت در برابر گرما، سرما، رطوبت، بارندگی، موجودات ریز و حشرات اشاره کرد.
ترمووود ها به دو دسته تقسیم می شوند

انواع محصولات ترموود

ترمووود های داخلی (فضای داخل)

پیش تر در مرحله دوم توضیح داده شد که چوب ها را تا دمای ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه حرارت می دهیم. ترموود های داخلی (اصطلاحا CLASS S) مربوط به آن دسته ای می شود که تا ۱۸۰ درجه حرارت داده شد و قوام و استحکام آن ها برای محیط های داخلی مانند داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، سونا خشک، مبلمان، قسمت های مختلف درب، کف پوش و چارچوب پنجره عالی می باشد. فرآورده های این روش بین ۶ الی ۸ درصد تورم (ابعادی بسته به نوع مصرف و شرایط جوی) دارند.

انواع ترمووود

ترمووود های خارجی (فضای بیرونی)

این نوع ترمووود ها (که اصطلاحا به آن ها CLASS D) تا دمای ۲۲۰ درجه حرارت دیده و مقاومت در برابر تمام عوامل جوی افرایش یافته و دوام چوب بالا تر می رود و جهت بهره گیری در محوطه های بیرونی و محیط های باز بسیار کارآمد هستند. از این محصولات برای استفاده در سرویس بهداشتی، پشت پنجره، کف پوش، درب های بیرونی ساختمان و نما و دیوار بهره می گیرند. فرآورده های این روش بین ۵ الی ۶ درصد بسته به شرایط جوی تغییر ابعاد خواهند داشت.

انواع ترموود

کردی ساین آمادگی ساخت و تحویل انواع تابلو حروف برجسته، تابلو کامپوزیت و تابلو ترمووود را به صورت اختصاصی برای شرکت ، موسسه، ساختمان ، مغازه و فروشگاه شما را با بالاترین کیفیت دارد.

به دنبال بهترین ها در این زمینه باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *