تفاوت چلنیوم و نئون پلاستیک

Difference between chlenium and plastic neon

تفاوت تابلو چلنیوم و نئون پلاستیک در تابلوسازی

در این مقاله به معرفی و تفاوت چلنیوم و نئون پلاستیک پرداخته میشود.

تابلوسازی  یکی از حرفه های تبلیغاتی است. یکی از راه های تبلیغات سالم و مؤثر، استفاده از تابلو های تبلیغاتی شهری است. با ساخت تابلو های تبلیغاتی فروش محصولات و بازاریابی مشاغل جدید رونق می یابد. تابلو سازی در اکثر کشورها یکی از پر طرفدارترین مشاغل است. در ایران صنعت تابلو سازی قدمت زیادی دارد. امروزه این صنعت بسیار پیشرفت کرده است. در صنعت تابلو سازی برای جلب مشتری و کیفیت بالای کار، می بایست از روش های نوین استفاده شود.

تفاوت چلنیوم و نئون پلاستیک

Difference between chlenium and plastic neon

تابلو چلنیوم

تابلوهای چلنیوم دارای مزیت هایی بسیاری است. استفاده از تابلوهای چلنیومی بهترین گزینه برای تبلیغات است. علاوه بر مزیت های گفته شده تابلوهای چلنیوم دارای ویژگی های منحصر به فردی است. این ویژگی ها تابلوی چلنیوم را نسبت به تابلوهای دیگر خاص تر کرده است. تابلوهای چلنیوم دارای کیفیت فوق العاده ای هستند. این تابلو ها در برابر تابش نور خورشید، گرما و سرما مقاوم هستند. به علت استفاده از نوار اسفنجی گرد در کناره تابلو چلنیوم، گرد و غبار و آب به داخل تابلو و حروف ها رسوب نمی کند. کناره حروف برجسته دارای روکش نایلونی است. پوشش نایلونی باعث می شود تا مرحله نهایی نصب، حروف براق و بدون خش بمانند.

پس از نصب به وسیله نصاب پوشش نایلونی جدا می شود. برای روشنایی داخل حروف برجسته چلنیوم از لامپ های اس ام دی که طول عمر بیشتر و هزینه کمتری دارند استفاده می شود. لامپ های اس ام دی خاموش یا دچار افت نور نمی شوند. این لامپ ها که منبع روشنایی حروف هستند، ضد آب می باشند. لامپ های اس ام دی دارای ۵ سال ضمانت کاری هستند و رنگ و کیفیت شان را از دست نمی دهند.

تابلو نئون پلاستیک

یکی از قدیمی ترین تابلوهای تبلیغاتی، تابلوی نئون پلاستیک است. در صنعت تابلوسازی چندین دهه است که از این تابلو استفاده می شود. تابلوهای نئون پلاستیک دارای نور قرمز هستند. منبع نور قرمز در تابلوهای نئون پلاستیک گاز نئون بی رنگ است. از ترکیب گاز نئون و فلوئور می شود رنگ های دیگر بجز قرمز به وجود آورد. جنس تابلوهای نئون پلاستیک، شیشه بی رنگ و شفاف است. شیشه ها ابتدا به شکل های مختلف درمی آیند و از گاز نئون پر می شوند. به دو سر تابلو الکترود وصل می کنند. با اتصال ولتاژ مناسب به دو سر تابلو، گاز نئون داخل شیشه نور تولید می کند. تابلوهای نئون مانند ظرف های شیشه ای دست ساز ساخته می شوند.

بعد از مرحله ذوب شیشه، شکل اولیه شیشه به وجود می آید. شیشه ساز با فشار هوا، به ظروف شیشه ای فرم دلخواه را می دهد. ساخت تابلوهای نئون نیز مشابه این کار است. نئون ساز با استفاده از حرارت و فشار هوا به شیشه های خام نئون کروی شکل، فرم می دهد. ساخت تابلوهای نئون مستلزم تجربه و حوصله زیاد است. با آموزش عملی و تمرین می شود در این کار موفق شد.

بیشتر بخوانید : قیمت تابلو چلنیوم

تفاوت چلنیوم و نئون پلاستیک

  • لبه ی مورد استفاده در تابلو نئون پلاستیک، از جنس پلگسی گلس است.
  • تفاوت عمده دو تابلو در روشنایی آن ها است. نئون پلاستیک به خاطر جنس آن، نور از کناره های حروف دیده می شود و در تاریکی جلوه خاصی پیدا می کند.
  • تابلوی نئون پلاستیک قدمت بیشتری نسبت به تابلو چلنیوم دارد.
  • دوام تابلو های چلنیوم بیشتر از تابلو ی نئون پلاستیک است. به علت زوار فلزی چلنیوم، مقاومت این تابلو در برابر فشار و ضربه بیشتر است.
  • با طراحی حرفه ای و استفاده از مواد درجه یک، زیبایی و جلوه تابلوی نئون پلاستیک بیشتر از تابلوی چلنیوم است.
  • نورپردازی تابلو نئون لامپ نئون است. منبع نوری تابلوی چلنیوم لامپ های اس ام دی است.
  • یکی از تفاوت های عمده ی این دو تابلو جنس زوار شان است. زوار تابلوی چلنیوم فلز آلمنیوم است. براق و انعطاف پذیر است. جنس زوار نئون پلاستیک یا پلکسی گلس است. در رویه کار تابلوی نئون از زوار استفاده می شود. چلنیوم فقط از روبرو و سطح تابلو نورپردازی می کند در حالی که تابلو نئون از سطح تابلو و از زوار نیز نور پردازی می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *